Uudemmissa R:n versioissa oli jälleen kiristetty pakettien vaatimuksia, joista oli seuraamuksia myös Survo R:n toiminnalle, kun mm. sprintf()-funktion käyttö oli kielletty ja Survo R:n käyttämiä R APIssa aikaisemmin näkyneitä funktioita oli piilotettu.
Pienen askartelun jälkeen sain kuitenkin nämä ongelmat ratkaistua ja samalla sitten näppärästi korjattua pitkään kummitelleita kääntäjän varoituksia, kun "ongelmalliset" funktiot piti uudelleenohjata ja siinä samalla hoksasin, että kääntäjän vaatimukset saa korjattua muutoksilla yhteen paikkaan sen sijaan, että korjauksia olisi pitänyt tehdä manuaalisesti tuhansiin kohtiin.
Nyt Survo R:n paketit loistavatkin kaikki taas vihreinä pitkän keltaisen kauden jälkeen
R-universessä!Uudessa versiossa on korjattuna myös erinäisiä aktiivikäyttäjien esiin nostamia asioita. Koska uuden version aikaansaaminen vaati kuitenkin varsin mittavia muutoksia, on periaatteessa mahdollista, että siinä samalla syntyi jotain uusia ongelmia. Toivoisinkin edelleen palautetta käyttäjiltä - varsinkin uuden version toiminnasta.